Siirry sisältöön

Kansainvälinen yhteistyö toi vipinää Rasekon alkuvuoteen

Rasekossa oli helmikuussa kansainvälisiä vieraita, kun kampukselle saapui joukko saksalaisia opiskelijoita opettajineen innovaatiotyöpajaan sekä espanjalainen opettaja job shadowing -jaksolle.

Design thinking workshop jo kolmatta kertaa Rasekossa

Rasekon kampuksella järjestettiin jo kolmatta kertaa Design thinking workshop yhteistyössä hampurilaisen ammattioppilaitoksen Berufliche Schule Itechin kanssa. Kaksi viikkoa kestäneen työpajan aikana opiskelijoiden tehtävänä oli vastata yhteistyöyritys Octomecan asettamiin haasteisiin kehittämällä ratkaisuja ja prototyyppejä kansainvälisissä ryhmissä. Rasekosta työpajaan osallistui 12 tieto- ja viestintätekniikan sekä kahdeksan sähkö- ja automaatioalan opiskelijaa.

Ensimmäinen projektiviikko polkaistiin käyntiin, kun Octomecan edustajat saapuivat Rasekoon esittelemään opiskelijoille haastetehtävät. Heti seuraavana päivänä opiskelijat pääsivät syventymään aiheisiin tehdaskierroksen merkeissä. Tämän jälkeen käynnistyi intensiivinen työskentely omien innovaatioiden parissa, ja projektien tukena hyödynnettiin ahkerasti myös Rasekon Fab Labin mahdollisuuksia. Kaksi tehokasta viikkoa huipentuivat messupäivään, jolloin tiimit esittelivät omat prototyyppinsä.

Alla annetut haasteet, joista opiskelijaryhmien tuli valita yksi sekä ratkaista se.

Teollisten koneiden mekaaniset ja sähköiset osat kuluvat käytössä, ja niiden viat aiheuttavat kalliita korjauksia ja odottamattomia tuotantokatkoja. Miten konedata voidaan hyödyntää niin, että huoltotarpeet havaitaan ajoissa?

Tuotantolinjoilla tapahtuu päivittäin erilaisia häiriöitä. Miten voimme tukea tuotantolinjalla työskenteleviä niin, että he ymmärtävät nopeasti, mitä on tapahtunut ja miten konetta tulee säätää tai käyttää tilanteen ratkaisemiseksi?

Kuorman käärintäprosessissa syntyy ongelma, jossa pakkauskalvon ja koneen osien välinen hankaus synnyttää staattista sähköä. Miten sitä voidaan hallita tai poistaa, jotta prosessi olisi turvallisempi, sujuvampi ja toimintavarmempi?

Kuorman käärintäprosessissa käärintämateriaalissa voi tietyissä tilanteissa ilmaantua poikkeamia (esim. pienet reiät tai puutteellinen kuorman peitto), joiden vuoksi kuorma voidaan joutua käärimään uudelleen, pahimmassa tapauksessa vasta linjaston lopussa, mikäli poikkeamaa ei havaita riittävän aikaisin. Miten tähän voitaisiin lisätä automatisointia, jotta mahdolliset poikkeamat havaitaan mahdollisimman aikaisessa vaiheessa, tai miten voitaisiin vähentää syntyviä poikkeamia jo ennen käärintää?

Vaikka kaksi viikoinen oli tiivis ja työntäyteinen, vapaa-ajallekin oli tilaa. Saksalaiset ottivat esimerkiksi viikonlopun mittaisen hengähdystauon ja vierailivat Rovaniemellä katsomassa, näkyisikö revontulia. (Ja niitä muuten näkyi!) Myös iltaisin oli aikaa käydä mm. jääkiekko-ottelussa Gatorade centerillä.

Job shadowing vahvisti yhteistyötä

Rasekoon saapui workshopin toisella viikolla espanjalainen ICT-alan opettaja Alfonso J. Padilla Ies Maestre De Calatrava -oppilaitoksesta varjostamaan Rasekon tieto- ja viestintätekniikan opettaja Markku Kynsijärveä ja lehtori Toni Turusta. Job shadowing liittyy Erasmus+ asiantuntijaliikkuvuuteen ja sen tarkoituksena on seurata kansainvälisten kollegoiden työskentelyä ja oppia siitä sekä saada hyviä kehitysideoita omaan työhön.

– Ajatus varjostamisesta lähti viime syksynä Hampurissa järjestetyssä Workshopissa, johon myös Ies Maestre De Calatravasta osallistui kolme opettajaa yhdessä 10 opiskelijan kanssa. Silloin pohdittiin, olisiko myös espanjalaisten opiskelijoiden mahdollista osallistua Rasekossa järjestettävään työpajaan, opettaja Markku Kynsijärvi kertoo.

Job shadowing -jakso ajoitettiin Workshopin kanssa samaan ajankohtaan, jotta Alfonso pääsi seuraamaan, miten työpaja Rasekossa käytännössä toteutetaan ja millaista työskentelyä siihen liittyy. Kokemus vahvisti yhteistyötä, ja tavoitteena on, että jatkossa työpajaan saataisiin mukaan myös espanjalaisia opiskelijoita.


Design Thinking -workshop ja Erasmus+ asiantuntijaliikkuvuus ovat Erasmus+ -rahoitteisia.

Lisää aiheesta