Terveydenhoitaja ja koululääkäri

Opiskeluterveydenhuolto osallistuu opiskeluympäristön terveellisyyden ja turvallisuuden sekä yhteisön hyvinvoinnin edistämiseen sekä opiskelijahuoltoryhmän työhön.

Käynti koulun terveydenhoitajalla on maksutonta. Täysi-ikäisten opiskelijoiden sairaanhoitokäynnit lääkärillä maksavat käyntimaksun 20,60€/ käynti, tai voit valita myös vuosimaksun. Peruuttamattomista sairaanhoitokäynneistä lääkärille peritään sakkomaksu 50,80€ kaikilta 18-vuotta täyttäneiltä.


Raision Eeronkujan, Juhaninkujan ja Purokadun toimipisteet

Terveydenhoitajien vastaanotot sijaitsevat Raision kampuksella osoitteessa Eeronkuja 3, 21200 Raisio.

Terveydenhoitajan vastaanotto toistaiseksi vain ajanvarauksella.

Terveydenhoitajan puhelinaika arkisin klo 8.00 – 9.00 (sairasloma-arviot vain tänä aikana, soitto omalle terveydenhoitajalle) sekä klo 11.45 – 12.15.

Ei-kiireellisissä asioissa terveydenhoitajaan voi ottaa yhteyttä myös sähköpostitse ja Wilman kautta.

Raision toimipisteen opiskelijat kutsutaan ensimmäisen opiskeluvuoden aikana kaikki perustutkintoa suorittavat alle 20-vuotiaat opiskelijat terveystarkastukseen. 20 vuotta täyttäneet voivat varata ajan tarkastukseen itse.

puhtaus- ja kiinteistöpalveluala, ravintola- ja cateringala, sähkö -ja automaatioala, rakennusala
Terveydenhoitaja Tarja Nordlund, puh. 044 705 7617, tarja.nordlund@raisio.fi
(puhelinaika ma – pe klo 8.00 – 9.00 ja 11.30 – 12.30)

kone- ja tuotantotekniikka, logistiikka, sosiaali- ja terveysala, tekninen suunnittelu, matkailuala, Valma-ryhmät
Terveydenhoitaja Laura Pehkonen, puh. 044 705 7527, laura.pehkonen@raisio.fi

autoala, liiketoiminta, taideteollisuusala, tekstiili- ja muotiala, tieto- ja viestintätekniikka, hius- ja kauneudenhoitoala
Terveydenhoitaja Emilia Rauanheimo, puh. 044 705 7518, emilia.rauanheimo@raisio.fi


Psykologipalvelut Raisiossa

Koulupsykologin vastaanotolle voi hakeutua itse, huoltajan, terveydenhoitajan, lääkärin, kuraattorin tai muun tahon ohjaamana.

Palvelut järjestää Raision kaupunki ja palveluihin ovat oikeutettuja opiskelijat kotikunnasta riippumatta. Oppisopimusopiskelijoille kuuluu oman työnantajan työterveyshuolto ja psykologipalveluja tarjotaan vain perustutkinto-opiskelijoille.

puhtaus- ja kiinteistöpalveluala, ravintola- ja cateringala, sähkö -ja automaatioala, rakennusala, kone- ja tuotantotekniikka, logistiikka, tekninen suunnittelu, Valma-ryhmät, autoala, liiketoiminta, tieto- ja viestintätekniikka
Psykologi Simona Mockute, puh. 040 725 1192, simona.mockute@raisio.fi

hius- ja kauneudenhoito, sosiaali- ja terveysala, taideteollisuusala, tekstiili- ja muotiala
Psykologi Mirka Hynninen, puh. 044 797 1744, mirka.hynninen@raisio.fi


Mynämäen toimipiste

Terveydenhoitaja Henna Salmi, puh. 044 435 7550, henna.salmi@soteakseli.fi  Tavoitettavissa puhelimitse tai wilman kautta.

Lääkärin vastaanotolle klo 8-16 Mynämäen terveyskeskukseen ajanvarauksella puh. 02 447 7600. Osoite on Kuivelantie 10.

Psykologi Mynämäessä  Tiina Suopajärvi puhelinaika ma-to klo 12 – 12.30 puh. 044 435 7823
Psykiatrinen sairaanhoitaja Kirsi Aaltonen, puhelinaika ma – to, klo 12 – 13, puh. 044 435 7590


Muita hyödyllisiä linkkejä