Työelämäneuvottelukunnat

Rasekolla on yhdeksän ammatillista neuvottelukuntaa.

Neuvottelukuntaan kuuluu 3 – 5 työelämän edustajaa. Puheenjohtajana toimii työelämän edustaja ja sihteerinä koulutuspäällikkö. Alakohtaisissa neuvottelukunnissa käsitellään alojen ajankohtaisia asioita ammatillisen koulutuksen näkökulmasta.

Neuvottelukuntien tehtävinä on

  •     edistää oppilaitoksen ja työelämän yhteistyötä
  •     kehittää työssäoppimista ja ammattiosaamisen näyttöjä sekä uudistaa koulutuksen sisältöä työelämän tarpeiden mukaan
  •     kehittää koulutuksen laatua
  •     antaa arvioita koulutuksen määrällisistä tarpeista

Sosiaali- ja terveysalan neuvottelukunta
• Sari Heino, Naantalin vanhainkoti
• Anne Kärki, Maskun terveyskeskus
• Tinja Nummi, Ykköskoti Martti, Turku
• Dinar Suominen, päiväkodinjohtaja, Raisio
• Hannele Saarinen, Naantalin kotihoito
Sihteerinä toimii koulutuspäällikkö Leena-Kaisa Laaksonen.

Kone- ja metallitekniikan neuvottelukunta
• Toni Sorsavirta, Sepima
• Pauli Suojanen, Cargotec
• Timo Aho, Timeka Oy
• Vikki Tammelin, Turun Asennusteam Oy
Sihteerinä toimii koulutuspäällikkö Harri Simola.

Auto- ja kuljetustekniikan neuvottelukunta
• Mika Kemppi pj.
• Ari Aaltonen
• Tino Pannone
• Timo Törrönen
Sihteerinä toimii koulutuspäällikkö Sami Nikkilä.

Rakennustekniikan neuvottelukunta
• Kimmo Lang pj., Talonrakennusteollisuus
• Risto Valkeejärvi, NCC Rakennus Oy
• Timo Tuominen, TeppMan Oy
• Mauri Mattila, Hartela Oy
• Eetu Törnström, Treeva Rakennus Oy
Sihteerinä toimii koulutuspäällikkö Pertti Grönholm.

Sähkö- ja automaatioalan sekä tieto- ja tietoliikennealan neuvottelukunta
• Tapio Väänänen pj., Neste Oil Oyj
• Juha Huotari, FLS Finland Oy
• Timo Piivek, TiPiTek Oy
• Harri Aalto Turun IT-asema
Sihteerinä toimii koulutuspäällikkö Kimmo Keinästö.

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan neuvottelukunta
• Harri Suomi, pj, Turun Kellariravintolat Oy
• Tarja Tuhkanen,Turun Messu- ja Kongressikeskus, Restel Ravintolat Oy
• Minna Palo, Hotel Palo Naantali
• Marita Antikainen, Turun ammattikorkeakoulu, hyvinvointipalvelut, Palvelujen tuottamisen ja johtamisen
koulutusohjelma
• Maija-Leena Haapa-alho, Rasekon Naantalin toimipisteen ravintotalousosaston koulutusalavastaava
• Riitta Niemelä, Rasekon aikuisopisto Timali ravintotalousosaston koulutuspäällikkö
Sihteerinä toimii koulutuspäällikkö Kari Jaakkola.

Kiinteistönhoitoalan neuvottelukunta
• Jouni Luoma, pj, ISS Oy
• Juha Kangasniemi, Runosmäen lämpö Oy
• Hermanni Uusitalo, Domino-kiinteistöpalvelut Oy
Sihteerinä toimii opettaja Sami Tähti.

Kaupan alan neuvottelukunta
• Krista Patanen, diplomikauppias, K-market Tasala
• Riitta Luotonen, palvelupäällikkö, Raision Tilikeskus
• Erica Ekblom, myymäläpäällikkö, Suomalainen Kirjakauppa
• Virpi Lampela, puheenjohtaja, Raision Yrittäjät
Sihteerinä toimii apulaisrehtori Jaana Paunonen.

Käsi- ja taideteollisuusalan neuvottelukunta
• Mikko Haverinen, Tillander, kultaseppä
• Rebekka Ketola, KUI-design, yrittäjä
• Juhana Marttinen, Juhana Marttinen arkkitehdit Oy, arkkitehti
• Sirpa Valtanen, Cabinet Sirpa Valtanen, yrittäjä
Sihteerinä toimii opettaja Jouni Suvala.