Siirry sisältöön

Tietoa koulutuksesta

Tutkinto:

Taideteollisuusalan perustutkinto

Aloitus:

18.11.2023 klo 9-15

Kenelle:

Työssä käyvät henkilöt, jotka haluavat kehittää omaa osaamistaan.

Kuvaus:

Villan käsittely ja kehräys
La 18.11. klo 9.00-15.00 Villan käsittely; teoriaa lammasroduista ja villanlaaduista, villan pesu, karstaus, kampaus
La 25.11. klo 9.00-15.00 Villan kehräys värttinällä, eri värttinätyypit
La 2.12. klo 9.00-15.00 Villan kehräys rukilla, vanhan perinnerukin huolto (mahdollisuus ottaa oma perinnerukki mukaan)
La 9.12. klo 9.00-15.00 Kehräykset jatkuu, langan kertaus

Koulutus liittyy taideteollisuusalan perustutkinnon osaan Erikoistuminen taideteollisuusalalalla ja sen osa-alueeseen erikoistyöhön perehtyminen. Koulutuksen aikana ei anneta näyttöä.

Toteutus:

Koulutus toteutuu kolmena perättäisenä lauantaina 18.11.; 25.11.; 2.12. ja 9.12.2023 klo 9-15 Rasekon Mynämäen yksikössä, Kuivelantie 20, 23100 Mynämäki.

Toimipiste:

Raision Eeronkuja 3:n toimipiste

Kustannukset opiskelijalle:

Koulutus toteutetaan jotpa- rahoituksella ja on osallistujille maksuton. Villaa ja muinaistekniikan osaston villan käsittely- ja kehräysvälineet ovat osallistujien käytössä. Voit ottaa myös omia materiaaleja ja välineitä mukaan kurssipäiville.

Koulutus on Jatkuvan oppimisen ja työllisyyden palvelukeskuksen (Jotpa) rahoittama. Palvelukeskus edistää työikäisten osaamisen kehittämistä ja osaavan työvoiman saatavuutta. Palvelukeskuksen toimintaa ohjaavat opetus- ja kulttuuriministeriö sekä työ- ja elinkeinoministeriö.

Kysy lisää

Vastuuopettaja
Tuija Hukkanen 044 7057585
tuija.hukkanen@raseko.fi